Prace wykonywane z zastosowaniem narzędzi diamentowych

Narzędzia diamentowe wykorzystywane są między innymi w kamieniarstwie. W kamieniarstwie obrabiane są takie materiały jak granit, czy marmur. Znacznie trudniejsza jest obróbka w branżach, gdzie wykonuje się produkty z wykorzystaniem stali. Obróbka i cięcie materiałów najczęściej jest realizowana w budownictwie. Z jednej strony taka obróbka i cięcie realizowane jest w zakładach przemysłowych pracujących na potrzeby budownictwa, ale z drugiej strony wiele prac trzeba realizować w miejscu realizowania danej budowy. Do takich prac można zaliczyć, choćby cięcie betonu czy lekkiego, czy też zbrojonego.

Wykonuje się również cięcie płytek ceramicznych, płytek budowlanych. Najlepszej jakości, wytrzymałe narzędzia oraz maszyny diamentowe stosowane są w przypadku obróbki stali. Tego rodzaju narzędzia realizowane są przez renomowanych producentów, którzy dysponują innowacyjnymi technologiami, które pozwalają na tworzenie najwyższej jakości segmentów diamentowych.

W najwyższej jakości narzędziach diamentowych stosowane są przede wszystkim segmenty diamentowe. Dobór tarcz diamentowych czy wierteł diamentowych musi być dopasowany przede wszystkim do rodzaju i właściwości fizycznych materaców oraz miejsca realizowania pracy. Z jednej strony w zakładach przemysłowych stosowana jest obróbka z wykorzystaniem narzędzi i tarcz, które wymagają stosowania chłodzenia. Z drugiej strony wiele prac musi być wykonywanych poza zakładami produkcyjnymi, gdzie praca nie może być realizowana z zastosowaniem chłodzenia wodą, czy specjalnymi emulsjami. W takim przypadku stosuje się obróbkę czy cięcie na sucho. W urządzeniach, które wykonują pracę na sucho stosowane są specjalne tarcze diamentowe bardziej odporne na działanie wysokich temperatur lub tarcze uniwersalne.