Schody w domu

Udowodniono naukowo, że każdy kto wchodzi po schodach, zużywa o wiele więcej energii, niż by szedł po płaskim terenie. Są też tacy, którzy bieganie po schodach uprawiają wyczynowo. Skoro tak się dzieje, dobrze zadbać o to, by schody w naszym domu były wygodne, a zużycie energii, gdy wchodzimy po nich jak najmniejsze. Zwłaszcza, że dziennie po schodach zejść i wejść, będziemy musieli kilka razy. Trzeba zacząć od tego, że schody a właściwe stopnie na schodach, powinny mieć odpowiednie nachylenie. Najlepiej gdy wynosi ono od 25 do 30 stopni. Optymalna wysokość stopni powinna zaś wynosić o15 cm.

Pokonanie wszystkich stopni, nie powinno być dla nas zbyt dużym wysiłkiem. Dobrze gdy pokonujemy je jednym zwartym krokiem. Czasami jednak zbyt wysoki ustawiony poziom pierwszego piętra, nie pozwala na ustalenie optymalnych rozmiarów stopni. Dlatego powinno się budować takie schody, które są strome, ale przy tym ich szerokość nieco mniejsza. Pamiętajmy, że najlepsze schody to takie, które wygodne są dla większości mieszkańców. Zwłaszcza gdy będą to jedyne schody obecne w naszym domu.

Schody też, mogą spełniać wiele różnych funkcji. Najlepiej oczywiście gdy służą jedynie do wchodzenia i schodzenia. Warto zadbać o to, by były na tyle szerokie, by można było wnieść po nich duże meble. Specjaliści odradzają zdecydowanie budowę schodów w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy salon, zajmują one dużo miejsca, często są też nieporęczne.