Balustrada na schodach

Nowoczesne schody, czy też klatki schodowe, często nie posiadają balustrady. To nowoczesne rozwiązanie nie zawsze jednak jest korzystne.

Zwłaszcza w domach, gdzie mieszkają małe dzieci bądź osoby starsze. Balustrady stanowią ochronę przed upadkiem, zwłaszcza od strony otwartej na salon. Za jej pomocą można się wesprzeć, szybciej wejść, ale też zabezpiecza ona przed upadkiem. Typowa balustrada składa się z samej poręczy, oraz wsporników zwanych też tralkami. W wyborem poręczy i tralek w przypadku schodów drewnianych, nie będziemy mieli większego problemu.

Muszą być one oczywiście drewniane. Można oczywiście zdecydować się na inny materiał, jednak drewno w połączeniu z drewnem zawsze najlepiej wygląda, jest też uniwersalne. Najlepiej zresztą dobierać poręcz z takim samym materiałem, z jakiego wykonane są schodki. W nowoczesnych schodach, poręcz może być zrobiona z metalu, wypełnienie zaś pod poręczą, może stanowić szkło hartowane, albo metalowe złączki.

Schody żelbetowe, zazwyczaj posiadają balustradę wykonaną samego pręta ze stali, przymocowanego do ściany. Od strony otwartej, jeśli oczywiście taka jest, może to być balustrada kurtynowa. Kurtynowa może opierać się jedynie na prętach, które połączone są ciekawym wzorem, ze metalu, bądź szkła. Ciekawym rozwiązaniem może tez być zrezygnowanie z balustrady od strony otwartej, a zamiast tego zainstalowanie linek podwieszanych pod sufitem. Uzyskamy wtedy efekt wiszących schodów, podtrzymywanych jedynie z pomocą lin, wychodzących z sufitu.