Położenie schodów

Domy piętrowe przeważają w polskim krajobrazie. Zwyczajne piętrowe duże domy, oraz coraz powszechniejsze domy z zamieszkałym poddaszem. By komunikacyjna w takim domu, mogła być wygodna, potrzebne jest zainstalowanie łącznika między, pierwszym piętrem a parterem. Tym łącznikiem będą oczywiście schody. Zaplanowane w dobrym miejscu, będą skracać czas wędrówki między poziomami, ale przede wszystkim będą wygodne w użytkowaniu.

Takie schody, często też zabierają dużo cennego miejsca. Można zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie, czyli umieszczenie schodów w specjalnej klatce, położonej wzdłuż korytarza, czy holu. Schody położone w tradycyjnym miejscu wyznaczają podział na strefę dzienną oraz nocną. Dobrym wyjściem w przypadku bardzo licznej rodziny, jest umiejscowienie schodów blisko wyjścia z domu.

Efekty dźwiękowe, nie będą przeszkadzać innym mieszkańcom. Gdy dom jest ogromny, ma więcej niż jedną kondygnację, o wiele lepiej umieścić klatkę schodową w jednym pionie. Gdy jednak dom, ma jedynie jedno piętro, wizualnie lepiej będzie umieścić schody w salonie. Tak też się dzieje, schody w salonie są coraz bardziej modne, na ich umiejscowienie w takim pomieszczeniu potrzeba jednak powierzchni. Zazwyczaj zajmują one do 10 metrów kwadratowych. Schody w salonie mają też swoje minusy. Osoby przebywające w środku salonu, będą narażone na hałasy spowodowane częstymi podróżami między parterem a pierwszym piętrem, zresztą również na piętrze, będą bardziej słyszalne odgłosy z reszty domu.