Schody dywanowe

Nazwa schodów dywanowych, wbrew pozorom wcale nie pochodzi od dywanu, no może pośrednio. Nazywa się je dywanowymi, głownie dlatego, że sprawiają wrażenie spływającego dywanu ze ścian, od sufitu, aż po sama podłogę.

Trzeba zaznaczyć, że schody dywanowe można nazwać konstrukcją samonośną. Nie posiada ona żadnych podpórek, deski zatopione są w ścianie, nie posiadają płyty nośnej. Na popularność tego rodzaju schodów, na pewno ma fakt, że są one często elementem dekoracyjnym pomieszczeń. Coraz częściej wychodzą one z ciemnych klatek, goszczą w salonach.

Gdy mowa o schodach dywanowych, to najczęściej montowane są one w pomieszczeniach minimalistycznych, które mają oszczędną formę. Dlatego nie można na nich oszczędzać, wszelkie niedoróbki będą na nich bardzo widoczne. Najlepiej wykonanie tego rodzaju schodów, zlecić znanej firmie. Schody dywanowe, by długo mogły służyć koniecznie muszą być dobrze zakotwione.

Najczęściej wystarczy zakotwienie w posadzce i stropie. Wbrew pozorom, nie jest koniecznością mocowanie ich do ścian czy specjalnych podpórek. Specjaliści jednak twierdzą, że konstrukcja ta, jeśli ma być stabilna, musi mieć oparcie w elemencie nośnym, czyli murowanej ścianie. Często też, dzięki temu schody dywanowe, są jedynie deskami wystającymi ze ściany. Mogą pełnić w salonie dodatkowo funkcję półki na różne drobiazgi czy nawet książki. Na pewno schody takie są bardzo efektowne w każdym wnętrzu.