Schody na poddasze

W trakcie planowania naszego poddasza, niebagatelną rolę odgrywa na usytuowania schodów, prowadzących na tą właśnie kondygnację. Adaptacja poddasza z reguły jest nastawiona, na jak największe wykorzystanie całej powierzchni z domu. Jak zatem zaplanować usytuowanie schodów, by zabierały one jak najmniej miejsca? Biorąc pod uwagę ten aspekt, można dojść do wniosku, że najlepiej schody będzie umieścić blisko wyjścia. Dzięki temu komunikacja w domu będzie najbardziej korzystna. Schody prowadzące na poddasze nie mogą być wąskie ani tym bardziej strome.

Jest to jedyny punkt, przez, który będzie można wnieść meble na górę. Muszą też by bezpieczne, dla wszystkich domowników, w tym dzieci na przykład. Jeśli dom jest źle rozplanowany, schody za wąskie, już na etapie budowy można wprowadzić pewne zmiany. Można zyskać więcej powierzchni na schody, ale niestety kosztem innych pomieszczeń.

Warto gdy posiadamy duży salon, właśnie w nim umieścić schody prowadzące na poddasze, tym bardziej gdy ciąg komunikacyjny na korytarzu jest bardzo ciasny. Po za tym trzeba wziąć pod uwagę wielkość otworu, jaki można wykonać w stropie. Najłatwiej będzie to zrobić w przypadku stropów monolitycznych. Możliwość kształtowania otworów w ścianie jest właściwie nieograniczona.

Gdy do czynienia mamy z innym typem stropów, tych możliwości jest zdecydowanie mniej. Wtedy będzie trzeba wykonać dziurę tylko tam, gdzie kończy się jedna z belek.