Jakie schody do domu

Schody we wnętrzach, nie stanowią jedynie elementu dekoracyjnego. Jest to bardzo ważny przedmiot, scalający całą konstrukcję domu. Dobry wybór schodów, będzie miał znaczenie dla całego domostwa, pod względem użytkowania oraz estetyki. Nie ukrywajmy, że schody wymieniamy co kilka lat. Większości z nas schody służą przez kilkadziesiąt lat, zwłaszcza gdy mieszkamy w zabytkowym domu, w którym schody mogą mieć i sto lat, a nawet więcej. W przypadku budowy nowego domu, najlepiej nad miejscem odpowiednim dla tej konstrukcji, warto zastanowić się o wiele wcześniej.

Powoli odchodzi się bowiem, od wydzielania specjalnego miejsca na schody w klatkach schodowych. Coraz częściej są one stałym elementem wyposażenia salonu czy holu. Schody wpływają na wygląd, styl całego pomieszczenia. Za duże będą przytłaczać, zaś za małe mogą okazać się niewygodne w użytkowaniu. W domach jednorodzinnych nadal królują schody z betonu. Nie są one jednak najlepszym rozwiązaniem.

Trzeba zainwestować kolejne środki w ich wykończenie, a zmiana miejsca w przypadku tego typu schodów nie wchodzi w grę. Na etapie projektowania rozważmy zalety i minusy schodów o lekkiej konstrukcji, najlepiej z metalu, czy z drewna. Każdą powierzchnię na schodach trzeba też odpowiednio zaimpregnować. Jeśli będzie to drewno, to warto zainwestować w taki preparat, który ochroni je przed ścieraniem, jeśli zaś będzie to metal, to nakładanie warstwy ochronnej raczej nie będzie konieczne, metale z reguły wykazują dużą odporność na ścieranie ich powierzchni.