Kaganek - lampka oliwna

Kaganek to nic innego jak lampka oliwna. Taka lampka oliwna jest naczyniem glinianym bądź metalowym, która ma kształt miseczki z dzióbkiem. Posiada również uchwyt i knot. Samo naczynie jest wypełnione tłuszczem jak na przykład olejem roślinnym bądź zwierzęcym. Kaganek w starożytności służył do oświetlania. W późniejszych czasach lampka oliwna stała się bardzo charakterystyczna dla krajów śródziemnomorskich.

Stało się to przede wszystkim za sprawą tego, że uprawia się tam oliwki. Również w związku z tym lampka oliwka była charakterystyczna dla kultury Greków oraz Rzymian. Budowa lampki oliwnej polegała na składaniu się z pojemnika, w którym znajdowała się oliwka, nóżki, dzióbka połączonego z knotem, i który był znużony w tym paliwie. Ten knot spalał się wraz z paliwem. Kaganek stał się również pewnego rodzaju symbolem, ponieważ umożliwiał pracę po zmroku. Symbolizował on światło, oświecenie umysłowe, czyli wiedzę, inteligencję, poznanie oraz rozum.


Wysokociśnieniowa lampa rtęciowa

Ten rodzaj lampy, czyli wysokociśnieniowa lampa rtęciowa jest potocznie nazywana rtęciówką. Jest ona również jednym z rodzajów lampy wyładowczej. W takiej lampie światło powstaje w wyniku wyładowania elektrycznego w parach rtęci. W takim rodzaju lampy dochodzi do wyładowania łukowego, natomiast w lampach niskoprężnych występuje wyładowanie jarzeniowe.

Wysokociśnieniowa lampa rtęciowa swoim wyglądem zewnętrznym bardzo przypomina lampę żarową i niestety przez to często zdarza się tak, że zostaje błędnie nazywana żarówką. W skąd jej budowy wchodzi bańka szklana, która jest pokryta wewnątrz luminoforem oraz z gwintowanego cokołu, który sprawia, że jest możliwa instalacja w oprawie. Aby ta lampa mogła normalnie funkcjonować to potrzebny jest jej jarznik, gdyż on jest właśnie właściwym źródłem światła. Barierę, która zapobiega przedostaniu się szkodliwego promieniowania ultrafioletowego jest bańka zewnętrzna.