Lampa Davy'ego

Lampa Davy'ego jest inaczej nazywana lampą wskaźnikową benzynową. Przede wszystkim taka lampa była stosowana w górnictwie i umożliwiała wykrywanie metanu, który znajdował się w atmosferze kopalnianej. Została wynaleziona poprzez angielskiego wynalazcę Humphry'a Davy'ego. Przyczyniała się bezpośrednio do zwiększenia bezpieczeństwa osób, które pracowały w kopalni.

Owo bezpieczeństwo zapewniała przez redukcję zagrożenia, które mogło wynikać z wybuchu metanu bądź też z nadmiernego stężenia się takich gazów jak siarkowodór czy dwutlenek węgla. Lampa była tak konstruowana, że na dole znajdował się zbiornik na benzynę, i w którym znajdował się zanurzony knot. Płomień był osłonięty cieniutką metalową siatką, która sprawiała, że pochłania ciepło. Zapas 50 g paliwa wystarczał na 14 godzin ciągłego palenia się lampy. Pr4zede wszystkim, gdy w powietrzu znajdował się metan to płomień zmieniał się na kolor coraz bardziej niebieski.


Lampa gazowa

Jednym z rodzajów lam, które powstały w przeszłości jest lampa gazowa. Jej działanie polegało na tym, ze emitowała światło, które powstawało w wyniku spalania się gazu. W postaci koszulki Auera były żarniki bądź rozżażone węgla, które powodowały efekt świecenia i znajdowały się w płomieniu. Swój okres świetności miały w XIX wieku i były bardzo popularne w Europie jak i Ameryce Południowej.

Przede wszystkie służyły one społeczeństwu przy oświetlaniu miejsc publicznych. Nie miały one jednak swojego wielkiego zastosowania w domach, gdyż wiazało się to z doprowadzaniem gazu. Swoje pierwsze zastosowanie lampa gazowa miała dzięki szkotowi Williamowi Mudroch w 1792 roku. Taka pierwsza lampa gazowa miała postać rurki metalowej, w której na wylocie spalał się gaz. Po raz pierwszy miejskie światło pojawiło się w 1809 roku w Londynie, a następnie w Paryżu. Po raz pierwszy w Polsce Lampę gazową użyto w Krakowie w 1830 roku.