Tomas Alva Edison

Aby rozpocząć nasze rozważania na temat różnych rodzajów lamp należy zdać sobie głownie sprawę z tego to sprawił, że pojawiła się w naszych domach żarówka elektryczna. Obecnie nie wyobrażamy sobie świata bez takiej oto żarówki. Wynalazcą żarówki elektrycznej był Tomas Edison. Żył na przełomie lat 1847- 1931. Był jednym z najbardziej znanych wynalazców na świecie.

W swoim dorobku miał pięć tysięcy patentów. Założył również w 1880 roku prestiżowe czasopismo Science. Od roku 1927 był członkiem Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie. W roku 1879 udoskonalił żarówkę elektryczną. Dzięki niemu obecnie możemy cieszyć się światłem elektrycznym, gdyż mając jedynie lampę nie bylibyśmy w stanie uzyskać światła elektrycznego. Do jego wynalazków należy również udoskonalenie telefonu Bella, stworzenie fonogramu oraz odkrycie emisji termoelektronowej. W latach 1881- 1882 zbudował pierwszą na świecie elektrownię użytku publicznego, która znajdowała się w Nowym Jorku.


Lampa naftowa

Pierwsza taka lampa naftowa została stworzona przez Ignacego Łukasiewicza. Ten wynalazca konstruował ją w 1853 roku. Została wynaleziona w wyniku prowadzenia prac przez Łukasiewicza nad destylacją ropy naftowej. Odkrycie takiej lampy miało również ogromny wpływ na rozwój przemysłu naftowego. W Europie lampy naftowe możemy podziwiać w Muzeum Podkarpackim, które znajduje się w Krośnie.

 

 

Do wynalezienia lampy naftowej przyczyniło się bezpośrednio to, że bardzo wytrwale pracowano nad otrzymaniem bardzo wydajnego paliwa, które byłoby o wiele tańsze niż ówczesne oleje oraz ich mieszaniny. Należy jednoznacznie przyznać, ze taka lampa naftowa była o wiele bardziej wydajna niż zwykłe świece. Zaczęto ją powszechnie używać od 1960 roku. Jej używanie było o wiele tańsze niż stosowanie różnego rodzaju olei oraz oświetlenia gazowego. Swój zmierzch lampy naftowe zawdzięczają żarówką elektrycznym