Oczko wodne

Ozdobą naszych ogrodów, oprócz kącików dla dzieci, basenów i altanek, coraz częściej są efektowne oczka wodne i fontanny. Oczko wodne może znajdować się w każdym miejscu ogrodu. Najefektowniejsze są oczka wodne o nieregularnym kształcie, a najbezpieczniejsze są zbiorniki o łagodnie spadzistych brzegach.

Tworząc oczko wodne, wykop pod dno stawu należy wyłożyć folią przeznaczoną do oczek wodnych. Najlepiej folię czarną, produkowaną w rolkach o szerokości 3, 6 i 9 m lub  folia PVC, która jest dość odporna na mróz, promienie UV i środki chemiczne mogące znaleźć się w wodzie. Folie PVC są najbardziej zróżnicowane kolorystycznie: oprócz czarnych mogą być zielone, turkusowe, a także ozdobione wzorem kamieni. Folia dość łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, więc potrzebne jest umieszczenie pod nią specjalnej włókniny.

Wykładziny oczek wodnych są narażone na uszkodzenie przez korzenie roślin. Dlatego rośliny trzeba hodować w szczelnych pojemnikach. Tworząc oczko wodne, można też zastosować gotowe formy, które wytwarza się z utwardzonego tworzywa sztucznego lub z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Formy mają bardzo zróżnicowaną wielkość oraz kształty. Bardzo chętnie w swoich ogrodach w oczkach wodnych tworzymy też tryskające wodą fontanny.

W głębokich oczkach oraz w stawach naturalnych, gdzie nie ma możliwości ustawienia specjalnej pompy fontannowej,  przy dnie najlepiej sprawdza się fontanna pływająca. Pobiera ona wodę z powierzchni stawu. Połączona jest z filtrem mechanicznym wypełnionym gąbką