Taras naziemny

W naszych domach budujemy różne rodzaje tarasów. Jednym z takich tarasów w domu jednorodzinnym może być taras naziemny, którego budowa polega w zasadzie na utwardzeniu podłoża, więc nie wymaga pozwolenia na budowę. Wykonanie tarasu nie jest trudne, ale warto potrudzić się nad jego dobrym zaprojektowaniem, przewidując, ile miejsca będzie potrzeba na wyposażenie. Na pewno zechcemy mieć tam komplet mebli ogrodowych, miejsce na grill lub kominek oraz leżaki i rośliny w doniczkach.

Należy także zaplanować przynajmniej 90cm na wejście. Jeśli już wyznaczyliśmy miejsce na nasz taras, należy wykonać podbudowę, usuwając rodzimy grunt i wyrównać powierzchnię, tworząc spadek w określonych miejscach i wypełniając go zagęszczonym piaskiem by uchronić taras przed zbieraniem się na nim wody i zapadaniem się. Boki tarasu należy umocnić krawężnikami lub betonowymi pustakami.

Częścią prac przy podbudowie jest utworzenie warstwy separacyjno-filtracyjnej, pokrywając wykop geowłókniną, układaną na zakładkę o szerokości 15–20 cm, po czym wysypujemy 10cm zagęszczonego piasku. Warstwę nośną wykonuje się z kruszywa łamanego. Po ubiciu jej można ułożyć nawierzchnię - kostkę lub płytę kamienną - granit i sjenit,  betonową lub kostkę drewnianą.  Na tarasie naziemnym nie należy kłaść kamienia polerowanego, ponieważ po deszczu tworzy bardzo śliską nawierzchnię. Natomiast kostki drewniane muszą być zaimpregnowane.