Trawnik

Na każdej posesji jest zwykle trawnik. Jaki, to zależy od chęci właściciela. Oczywiście każdy właściciel ogrodu pragnie mieć pięknie wypielęgnowany trawnik. Jednak wymaga to wiele pracy i wysiłku oraz dużych pieniędzy. Trawnik powinien pełnić funkcję reprezentacyjną oraz użytkową, do gry się w piłkę i biegania czy wyleguje na słońcu. Błędem jest myślenie, że trawa sama urośnie. Trawa jest rośliną wymagającą żyznego, przepuszczalnego podłoża oraz dużego nasłonecznienia. Zakładając trawnik, warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Należy zadbać o prawidłowe nachylenie terenu oraz jakość wierzchniej warstwy ziemi.

 

Przed wyrównywaniem podłoża należy pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń w postaci resztek roślinnych, korzeni oraz kamieni, przekopać ziemię widłami, łopatą, glebogryzarką lub z zastosowaniem specjalnych, silnie działających preparatów chemicznych. Po oczyszczeniu powierzchni można zasilić glebę nawozami wieloskładnikowymi, które trzeba wymieszać z ziemią na głębokość około 15 cm. Powierzchnię gleby trzeba wyrównać najpierw za pomocą grabi, a potem walca.

Natomiast przed wysiewaniem nasion lub kładzeniem trawy z rolki, należy pozostawić teren na około tydzień, by gleba zdążyła się ustabilizować i osiąść. Nasiona traw wysiewa się na krzyż, co zapewni równomierne pokrycie powierzchni. Starannie wysiane nasiona trzeba przykryć warstwą ziemi, lecz nie grubszą niż 1,5 cm. Końcowym etapem jest staranne wałowanie powierzchni przyszłego trawnika oraz obfite i równomierne podlanie.