Oświetlenie ogrodowe

Biedne w czasach PRL-u ogrody, dziś zmieniły się całkowicie. Są efektowne, piękne i urzekające. Zarówno w dzień jak i nocy. Pracujemy coraz dłużej o coraz później wracamy do swoich domów. I dopiero wieczorami mamy czas rozkoszować się świeżym powietrzem w ogrodzie. Dlatego coraz częściej staramy się oświetlać swoje ogrody, a szczególnie ich najefektowniejsze detale.

Oświetlenie oczek wodnych w ogrodzie nie tylko poprawia jego walory estetyczne, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo spacerowiczom, małym dzieciom czy zwierzętom domowym. Warto też zadbać, by przejścia, ścieżki, schody, pojedyncze stopnie i nierówności terenu były wieczorami widoczne. Można je oświetlić wybierając oprawy, które kształtem przypominają cegły wbudowane w mur, przez różnego rodzaju reflektory, słupki,  grzybki z kloszem, kinkiety, wysokie latarnie czy oprawy najazdowe. Kinkiety mocuje się bezpośrednio do ściany altany, tarasu, domu lub przęsła furtki, a oprawy najazdowe okrągłe lub prostokątne,  w nawierzchni ścieżki lub podjazdu.

Są odporne na uderzenia i wytrzymują nacisk kół samochodowych.

Lampy widoczne w ciągu dnia powinny zlewać się z otoczeniem i być dopasowane do stylistyki ogrodu.

Ważne jest też odpowiednie oświetlenie podjazdu i ścieżki wiodącej od furtki do drzwi wejściowych. Dla wygody sterowania oświetleniem i oszczędności energii elektrycznej, ogrodową instalację warto wyposażyć w specjalne czujniki ruchu reagujące na pojawienie się człowieka lub pojazdu lub zmierzchowe, czyli włączające lampy, gdy zapadnie zmrok, i wyłączające, gdy zrobi się widno.