Otoczenie domu

Każda posesja powinna być ogrodzona, a ogrodzenie może być metalowe, drewniane, betonowe, z tworzywa lub w całości murowane. Zasada jest taka, że brama wjazdowa powinna mieć szerokość co najmniej 4 m, a przy trudnym wjeździe z wąskiej ulicy nawet 6 m. Standardowe ogrodzenia najczęściej wykonuje się z siatki umocowanej do metalowych słupków rozstawionych co ok. 3 m. 

Ogrodzenie może być też wykonane z pionowych prętów lub płaskowników, połączonych u dołu i u góry poprzeczkami są konstruowane przęsła. Pręty mogą być też łączone w kratę o dużych, prostokątnych oczkach. Ogrodzenia mogą być też kute ze stali lub żeliwne. Do wykonywania ogrodzeń stosuje się też dobrze zabezpieczone drewno. Jednak takie ogrodzenie jest mniej trwałe, materiał musi być zabezpieczony przed wilgocią i grzybami, ale i tak płot należy wymieniać co kilka lat. Jeśli ktoś chce mieć wyjątkową prywatność, może postawić całe betonowe ogrodzenie, wykonane z gotowych  paneli z bardzo trwałego, bo zagęszczanego przez wibrowanie betonu.

Mogą mieć wygląd tralek, ale najczęściej są pełne u dołu i ażurowe u góry. Coraz bardziej popularne są też ogrodzenia z PVC - lekkie i łatwe w montażu, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne - mróz i promienie UV. Niektóre ogrodzenia są w całości murowane z kamieni lub cegieł  klinkierowych albo silikatowych. Właściciele decydują się też na ogrodzenia wykonane na zasadzie połączenia betonu i płytek elewacyjnych.