Basen i sauna

Ostatnio czuje się w Polsce powiew luksusu, bowiem jednym z powszechnych obecnie elementów wyposażenia domów jednorodzinnych jest basen i sauna, które najczęściej umieszcza się w piwnicy. Z sauną nie ma problemów, bo można ją kupić gotową i wystarczy mieć odpowiedniej wielkości pomieszczenie. Trudniej jest wykonać w domu basen.

Konieczna jest do tego nie tylko instalacja wod.-kan., ale również stacja uzdatniania wody basenowej, czyli filtrowania, chlorowania i podgrzewania oraz odpowiednie urządzenia do osuszania powietrza i wentylacji. Znacznie łatwiej jest wykonać basen na świeżym powietrzu w przydomowym ogródku. Można było go ładnie wkomponować w istniejącą przestrzeń. Przy basenie można wykonać specjalny placyk na leżaki. Jednak należy pamiętać o tym, że nad basenem powinno znaleźć się zadaszenie.

Mogą to być przezroczyste i wysuwane teleskopowo pokrywy lub roleta z folią z powłoką solaryczną, zabezpieczające wodę przed zanieczyszczeniami i utratą temperatury. Nowoczesny i dobrze wyposażony obiekt nadaje się do naszego klimatu, a w ciepłe lata można korzystać z niego od maja do października. Większość basenów budowanych w ogrodach ma wymiary ok. 4x8 m i są one w zupełności wystarczające do rekreacyjnej kąpieli rodzinnej. Niestety, jego koszt to około sto tysięcy złotych. Im większy basen tym większy koszt jego budowy, ale i większe koszty użytkowani, ze względu na większą pojemność.