Taras na wysokości

Tarasy nad pomieszczeniami są dziś mniej popularne od naziemnych, jednak wciąż są wykonywane, mimo znacznie bardziej skomplikowanego wykonania, zarezerwowanego tylko dla dobrych fachowców. Taras taki jest budowany na stropie niższej kondygnacji. Jeśli pomieszczenie pod nim jest ogrzewane, to potrzebna będzie warstwa izolacji termicznej. Taras nad pomieszczeniem wymaga dobrej hydroizolacji i ukształtowania tak, aby woda spływała „od ściany”.

Taras nad pomieszczeniem jest podobny do balkonu, różni się jednak wykonaniem i wielkością. Należy zaplanować dobrze jego wielkość, żeby zmieściły się na nim wszystkie potrzebne nam sprzęty i donice z kwiatami. Taras nie jest osłonięty os mrozu, deszczu i wiatru. Dlatego powinien być wykonany z solidnych materiałów, a jego podłoga pokryta mrozoodpornymi płytkami. Jak i w przypadku balkonu, tarasowi potrzebna jest balustrada. No i oczywiście schody, którymi będziemy schodzić do ogrodu.

Z drugiej strony musimy wykonać otwór drzwiowy, prowadzący tarasu do wnętrza domu. Co ważniejsze, drzwi na taras powinny być szczelne. Nasz taras możemy zaaranżować tak, by był atrakcyjny przez cały rok, obsadzając go roślinami, które nie gubią liści na zimę. Można też taras przed zimą uprzątnąć. Natomiast latem mamy pole do popisu. Możemy taras obstawić donicami i skrzynkami z kwiatami, zorganizować kącik wypoczynkowy z leżakami lub miejsce gdzie można urządzić gilla lub zjeść obiad.