Ogrodowe schody

Ogrody, szczególnie te starsze, zarośnięte krzewami, żywopłotami i ozdobnymi drzewami, często są kilkupoziomowe i trzeba korzystać ze schodów.

Sa one nie tylko pomocą przy chodzeniu, ale też efektowną ozdobą ogrodu i posesji, a umiejętne wkomponowanie ich w otoczenie spowoduje, że staną się niezwykle interesującym elementem całej ogrodowej kompozycji. Zwykle nie są one typowymi schodami betonowymi. Są zwykle wykonane z podbudowy z kamieni i pokryte darnią. Bardzo trudno jest jednak wykonać efektowne schody w nowo tworzonym ogrodzie. Najpierw należy znaleźć dobre miejsce na schody.

Jeśli chcemy je umieścić blisko domu, to dobrze by pasowały do elewacji. Jeśli będą w innej części posesji i będą prowadziły do stawu, fontanny czy ogródka, dozwolone są naturalne materiały, czyli kamień lub drewno. Jednak przede wszystkim, schody powinny być mrozoodporne i antypoślizgowe o powierzchni szorstkiej.

Natomiast, gdy są zbudowane z drewnianych belek, to powinny być zaimpregnowane. Bardzo efektownie wyglądają połączenia drewna z kamieniem łamanym, cegłą, żwirem lub grysem. Jednak warto pamiętać, by dobierać surowce kontrastowe, różniące się fakturą, formą, a przede wszystkim kolorystyką. Dobrze wyglądają schody w ogrodzie wykonane z nieregularnych kamiennych bloków lub krążków z pni drzew stabilnie umocowanych w gruncie. Takie rozwiązanie można zastosować w miejscu ustronnym, mało uczęszczanym.