Oranżeria

Przy polskich domach jednorodzinnych coraz częściej można spotkać oranżerie. Są pięknie urządzone i zadbane. Jednak nie da się stworzyć pięknej oranżerii bez dobrego projektu, wykonanego przez doświadczonego architekta. Oranżeria może mieć kilka zastosowań. Oprócz hodowli roślin, może służyć też do pracy lub do obserwacji nieba nocą.

Niektórzy w oszklonej oranżerii umieszczają też jacuzzi. W przeszklonym pomieszczeniu można stworzyć gabinet i kącik wypoczynkowy na przykład ze stołem bilardowym lub pianinem. Oranżeria może też pełnić rolę jadalni, pokoju do pracy czy nawet domowego biura.

Do zbudowania oranżerii, kiedyś będącej typowym ogrodem zimowym, potrzebny jest projekt architektoniczny, a jeśli jego powierzchnia przekracza 25 m², potrzebne jest także pozwolenie na budowę. Dla mniejszego budynku potrzebne jest tylko zgłoszenie chęci budowy w starostwie. Natomiast dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku traktowana jest jako rozbudowa istniejącego domu i wymaga uzyskania pozwolenia przed rozpoczęciem robót.

Jeśli zamierzamy uprawiać w oranżerii rośliny, to należy dobrze zastanowić się nad jej kierunkiem. W przypadku ekspozycji południowej, w słoneczne letnie dni w oranżerii może być zbyt gorąco, a silne promienie mogą poparzyć rośliny, więc będą wymagane osłony.  Ekspozycja zachodnia jest najkorzystniejsza, bo oznacza  nagrzewnie się roślin  się w letnie popołudnia i wieczory, a rano może być tu chłodno.