Altana ogrodowa

Mając wielki ogród, wcześniej czy później przychodzi nam chęć na zbudowanie w nim altanki. Jednak budowę altany najlepiej zaplanować przed urządzeniem ogrodu, a najlepiej, gdy projektant umieści ją w projekcie ogrodu. Wtedy będzie wiadomo gdzie poprowadzić ścieżki, zasiać trawę i posadzić rośliny. Można kupić altanę gotową lub zbudować ją. Można kupić różnorodne rodzaje altan, które przypominają małe domki oraz konstrukcje w całości ażurowe. Mała altana nie wymaga pozwolenia na budowę. Jednak zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 zamiar jej budowy trzeba zgłosić w starostwie powiatowym.

Zanim zaczniemy budowę, na działce trzeba wyznaczyć miejsce gdzie ma stanąć. W wyznaczonym miejscu należy wykonać podstawy altany, którą mogą być na przykład betonowe stopy fundamentowe, osadzone w ziemi. Lekkie altany ażurowe, mogą być mocowane do gruntu za pomocą elementów ze stali nierdzewnej, które wbija się w podłoże. Natomiast altanę z podłogą można postawić bezpośrednio na ziemi.

Drewniane elementy altany ogrodowej muszą być zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych impregnatem. Belki podwalinowe i konstrukcję nośną podłogi mocujemy do fundamentów. Na belkach wznosi się ściany altany ze specjalnie wyprofilowanych desek. Następnie po kolei montuje się okna i dach ze strzecha ze słomy lub trzciny, dachówki lub papy. Na końcu układa się podłogę z desek. Choć nie jest to praca skomplikowana, to wielu ludzi decyduje się na zakup gotowej altany lub pawilonu.