Plac zabaw

Budując dom, młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że będą mieć dzieci i chcą im oprócz zapewnienia wygodnego pokoju, stworzyć miejsce do zabaw na świeżym powietrzu.

W tym celu zostawiają na posesji specjalne miejsce na piaskownicę lub mini plac zabaw. Gdy w domu jest małe dziecko, to wtedy robimy dla niego piaskownicę. Obecnie też coraz częściej kupujemy inne zabawki, typu huśtawki, zjeżdżalnie czy karuzeli. Gdzie umieścić kącik zabaw dla naszej pociechy? Najlepiej tam, gdzie bez problemu będziemy widzieć naszą pociechę przez okno kuchenne, w którym mamy zwykle spędzają najwięcej swojego czasu.

Miejsce to powinno być otoczone zielenią, którą oczywiście bardzo trudno jest zniszczyć małego słodkiego  szkodnika. Dopilnujmy też, by w pobliżu placu zabaw nie znalazły się rośliny trujące. W celu zmniejszenia ryzyka urazu naszego dziecka, teren miejsca zabaw warto jest wyłożyć gumowymi płytami, a jeśli zdecydujemy się na trawę, to tylko trwałą - typowo boiskową.

Pod zjeżdżalnią warto jest zmontować  tzw. płytki ochraniające z barwionej gumy, łączące na specjalne zatrzaski. Piaskownicę nie jest trudno wykonać, a jej elementy konstrukcyjne produkowane są z czterech podstawowych materiałów: z drewna, stali i włókien poliestrowych oraz szklanych. Przez najmłodsze dzieci bardzo lubiane są zabawki sprężynowe, zjeżdżalnie, huśtawki, domki i szałasy i karuzele. Dla starszych proponuje się wieże, pomosty, przeplotnie, pajęczyny, zjazdy linowe i wreszcie ścianki do wspinaczki.