Balkon

Balkon to niezbędna rzecz w każdym mieszkaniu w bloku. Wydaje się jednak, że balkon nie jest konieczny w domu jednorodzinnym, gdzie na posesji mamy trawnik i tam możemy wypoczywać na świeżym powietrzu. Jednak prawie każdy dom ma taras i balkon.

Balkon powiększa pokój i otwiera go na otoczenie. Natomiast drzwi balkonowe lepiej doświetlają wnętrza, a ładny balkon urozmaica bryłę budynku. Aby jednak balkon dobrze nam służył, musi być  starannie wykonany, aby w miejscu jego osadzenia nie powstawały mostki termiczne, a deszcz czy zamarzająca woda nie niszczyły konstrukcji.

Nie mówiąc już o tym, że nie może odpaść. Zwykle balkony są budowane w całości z drewna lub żelbetu oraz jako konstrukcje mieszane. Jednak najpopularniejsze są balkony na żelbetowej płycie wspornikowej. Drewniane balkony zazwyczaj są w domach o konstrukcji drewnianej lub szkieletowej, a podłogę z desek mocuje się do przedłużonych belek stropowych, wysuniętych poza budynek.

Balkon z drewna można też oprzeć na słupach, co jest rozwiązaniem dużo pstszym.Drewniane balkony pozwalają na niestosowanie ocieplenia w miejscu jego osadzenie, bo drewno ma znacznie niższy współczynnik przenikalności cieplnej niż beton. Balkon na żelbetowych wspornikach jest bardziej popularny,szczególnie konstrukcje samonośne, w których żelbetowa płyta oparta jest na czterech słupach, posadowionych na specjalnie dla nich wykonanym fundamencie.