Niska wilgotność brykietów kominkowych

Dzięki temu, że dobrej jakości brykiety kominkowe posiadają niską wilgotność, jak najbardziej możemy wykorzystywać je do rozpałki w kominkach, tudzież podtrzymania temperatury pokojowej w domach, chociażby podczas mroźnych wieczorów. Brykiet kominkowy jest bardzo wydajny. Jego kaloryczność niejednokrotnie jest porównywana do kaloryczności węgla, a jest z pewnością od niego tańszy.

Dlatego też jest zwykle wykorzystywany, jako opał do kominków na zimę. Jest to efektywny produkt ekologiczny, który można nabyć zarówno w marketach, w fabrykach zajmujących się produkcją mebli, czy innych firmach zajmujących się wykorzystaniem wiórów, trocin i zrębków pozostałych podczas skrawania, czy wiercenia. Wybór brykietu powinien być rozsądny. Nie warto bowiem płacić kilkuset złotych za brykiet, który już podczas transportu będzie się kruszył i uszkadzał, nie mówiąc już o kominku, tudzież magazynowaniu jego w domach.

Musi przede wszystkim zawierać nie większą wilgotność niż niecałe 10 %. Jest to pewne maksimum, które zapewni wysoką jakość brykietu. Pamiętajcie, że brykiet jest prasowany pod ciśnieniem, i dobrze wykonany nie będzie potrzebował kleju, czy dodatkowych substancji klejących, ażeby mógł utrzymać swoją formę, aż do spalenia.

Jak już wiemy wilgotność brykietu wynosi zazwyczaj około ośmiu procent, z czego drewno posiada ponad czterdzieści procent. Dzięki temu, że brykiet posiada niższą wilgotność  - nie dymi, a sadza nie zapycha instalacji kominowej, dłużej się tli, i pozostaje z niego mało popiołu. Osoby palące w kominkach nie skarżą się również na nadmiar zabrudzeń, brudne, ciężkie do domycia szkło od drzwiczek kominkowych, czy zalepiony popielnik. Kupując brykiet kominkowy zawsze sprawdzajcie, jaką ma wilgotność. Wtenczas brykiet będzie  wydajny, i ekonomiczny jak tego oczekujemy.